HISTORY

 
 
 

Introduction

The Association “Festival Internacional de Musica de Cantonigros”, commenced its activities in 1983, organising the first Festival and has continued each year since without interruption.

In 1996 the Generalitat de Catalunya -catalan government- has awared the "Creu de Sant Jordi" to recognise our contribution to the promotion of Catalonia and its music. We have also been awared with the "Premi Nacional de Cultura - 2003" for our twenty years of continous activity aimed towards the development of culture. The eminent "Jaume I Foundation", in 2000, awared the "Premi d'Honor Jaume I" recognising our constant dedication and loyalty to the culture of Catalan Countries.

From the beginning, the Festival has been sponsered  by the most important Public Institutions and Private Entities alike and has a large number of collaborators, managers, organisations and associations assisting; not forgetting the many individuals who also contribute towards the smooth running of the festival in many ways.
Over the years, experts on the culture of our country and foreign countries, have served on the jury  giving  the Festival a guarantee of experience and quality that is recognised worlwide. 
Member of the "European Festivals Association".

 


Obligatory works from 1983 to 2016

 MIXED CHOIRS

1983  a) Fantasiant Amor (Joan Brudieu,1520-1591)
           b) Ay, linda amiga (Anònim s. XVI)

1984  a) Help us, O Lord (Aaron Copland)

           b) Rata Pinyada (Manuel Oltra)

1985  a) Le Chant du Rossignol (Clément Jannequin)

           b) Nocturn per una illa (Salvador Brotons Soler,1959)

1986  a) O Crux ave spes unica (Ferran Sors)

           b) Kotek  Das Kätzschen (Andrzej Kozewski)

1987  a) les Setmanes de Daniel (Gregori Estrada, s. XX)

           b) List Ferenchez (Zoltán Kodály, 1882-1967)

1988  a) Ave Maria (Anton Bruckner, 1824-1896)

           b) Nit de Nadal (Cristòfor Taltabull, 1888-1964)

1989  a) Ma volentat amb la raó sí envolpa (Joan Brudieu, 1520-1591)

           b) Ronde (Maurice Ravel, 1875-1937)

1990  a) Tenebrae factae sunt (Tomás Luis de Victoria, s. XVI)

           b) Festí Nocturn (Lio Po, Dinastia Tang, s.VII)(R.L.de Grignon, 1899-1962)

1991  a) Coral núm.10 de Davidde Penitente (W.A. Mozart, 1756-1791)

           b) Salve Montserratina (Antoni Nicolau, 1858-1933)

1992  a) Frühzeitiger Fröhling (Felix Mendelson, 1809-1847)

           b) La sardana de les monges (Enric Morera, 1865-1942)

1993  a) Eia Mater de Stabat Mater (Antonin Dvorak, 1841-1904)

           b) O Vos Omnes (motets) (Pau Casals, 1876-1973)

1994  a) Cherubimskaj Pesn (P.I. Txaikovsky, 1840-1893)

           b) Sento el fred de la nit (Manuel Oltra)

1995  a) Au minyons que aneu pel món El Pardal (Eduard Toldrà, 1895-1962)

           b) Eli, Eli! (George Bardos)

1996  a) Veles e Vents (Josep Evangelista)

           b) Primera Lluna (Alejandro Yagüe)

1997  a) Cançó del Goig Perdut (Frederic Oller)

           b) Waldesnacht (Johannes Brahms, 1833-1897)

1998  a) Elefant (Manuel Oltra)

           b) L'Anxaneta (F.P. de Bové)

1999  a) My Spirit sang all daw (Gerard Finzi, 1901-1956)

           b) Somni (M.S. Puigferrer)

2000  Halleluja ("Singet del Herrn ein neues Lied", BWV 225,
Johann Sebastian Bach)
2001  O vos omnes (Pau Casals 1876-1973)

2002  Càntic a Barcelona (fragment de l'Atlàntida de Mn.J.Verdaguer, 1845-1902; música M. de Falla, 1876-1943)
2003  Marinada (Antoni Pérez-Moya,1884-1964)
2004  Cantate Domino (Heinrich Schütz, s.XVII)
2005  Març I (Cristòfor Taltabull,1888 - 1964)
2006  Dieu! qu'il la fait bon regarder! (Claude Debussy, 1862-1918) (Trois Chansons)
2007  So nun der Geist (Johan Sebastian Bach, 1685-1750)
2008  La sardana de l'Abril (Lluís M. Millet, 1906-1990)
 
2009    Un sonet per tu (Música: Josep Vila,1962 - Text: Miquel Martí i Pol
)   
2010    Salve Regina (Francis Poulenc, 1899 - 1963)   
2011    El Cant de la Senyera (Música: Lluís Millet - Text: Joan Maragall, 1860-1911)    
2012    Madrigal (Cristòfor Taltabull, 1888-1964)     
2013    Veni (Knut Nystedt, 1915-2002)     
2014    L'Empordà (Música: Enric Morera,1865-1942 - Text: Joan Maragall, 1860-1911)
2015    Tod! Wo Ist Dein Stachel? (Carl Philipp Emanuel Bach, 1714-1788)
2016   
Ave Maria (Tomás Luis de Victoria, 1548-1611).

 CHILDREN CHOIRS

1984  a) a Ne Menj E! (Béla Bartók)
           b) Kikkehihi (Johan Hermann Scheina)

1985  a) Núvol d´or (Rimsky-Korsakov)

           b) Leánymézo (Béla Bartok, 1881-1945)

1986  a) Fie nay, prithe, John Under this stone (Henry Purcell, 1659-1695)

           b) Le Rhin suisse (Stunza)

1987  a) Agnus Dei (Arwll Hughes, s. XX)

           b) Wanderschaft -  Marxa dels Moliners (Karl Friedr  Zöllner, 1800-1860

1988  a) I feel Pretty (de  West Side Story)  (Leonard Bernsein, 1918-1990)

           b) Al.leluia dels Ocells (Àngel Colomer, 1915)

1989  a) O Virgo Splendens (Llibre vermell del Monestir de Montserrat, s.XIV)

           b) Na nasem sádku (Petr Eben, 1962)

1990  a) Rosa Vera (Àngel Rodamilans, 1874-1936)

           b) Lastovicky (Suchon, 1908)

1991  a) Morgengesang  "Die Zauberflüte" (W.A. Mozart, 1756-1791)

           b) La nostra Dansa (Josep M. Ruera)

1992  a) Na nasem sádku (Petr Eben, 1962)

           b) Sound the Trumpet (Henry Purcell, 1658-1695)

1993  a) Som, som, som (W.Stawie Rybecki, Stanislaw Wiechowicz, 1893-1963)

           b) La cançó del Mestre Jan (Joan Altissent, 1891-1971)

1994  a) De Angelis (Petr Ebenb, 1962)

           b)Una cançoneta nova (Joaquim Serra, 1907-1957)

1995  a) El Flabiol (Joan Just)

           b) Salve Regina (Hendrik Anderiessen)

1996  a) Gats (R. Lamote de Grignon, 1872-1949)

           b) Tancuj, Tancuj (Miroslav Raichl)

1997  a) Gruss (Félix Mendelssohn, 1809-1847b)

           b) Seligkeit (Franz Schubert, 1797-1828)

1998  a) Tancnota (Zoltán Kodály, 1882-1967)

           b) Hodie Christus natus est (Jósef Karai)

1999  a) Villö (Zoltán Kodály, 1882-1967)

           b) Nigra Sum (Pau Casals, 1876-1973)

2000  Litl' Olaman Helge Aafloy.

2001  Sound the trumpet (H. Purcell, 1658-1695)

2002  Al·leluia dels ocells (Àngel Colomer, 1915-2001)
2003  Vray Dieu d'Amours (Antoine Brumel)
2004  El Testament d'Amèlia (Manel Oltra, 1922)
2005  Tres morillas me enamoran (Diego Fernández, s XVI / J.B. Lambert)
2006  Alphabet (W.A. Mozart, 1756-1791)
2007  El dimoni escuat (Arr. Antoni Ros Marbà, Tradicional Catalana)
2008  Prsten (Antonin Dvorák,1841-1904)

2009  Visa Fran Utanmyra (Arr, Carl-Bertil Agnestig, 1924- Lirycs by Olof Von Dali
)  
2010  Muntanyes Regalades (Popular Catalana/Arr. A. Ros Marbà
)  
2011   Nigra Sum (Pau Casals, 1876-1973)
    
2012   Gats (L. Lamote de Grignon, 1872-1949)
   
2013   El cavaller enamorat (Joan Manen, 1873-1971)
     
2014   La Nuit (Jean Philippe Rameau, 1683-1764)

2015   Xulufraia (Xabier Sarasola,1960)
2016   Pasayan Xexenak (Tomas Garbizu, 1901-1989).


 FEMALE CHOIRS

1983  a) Plany (Francesc de P.  Bové)
           b) Cantiga (Alfons X "El Savi")

1984  a) Like Barley Bending (Mildred Lund Tyson)

           b) Salve Regina ( Harald Heilman)

1985  a) Sound the Trumpet (Henry Purcell, 1659-1695)

           b) Abendang Im Lenz (Max Reger)

1986  a) Der Bräutigam (Johannes Brahms, 1833-1897)

           b) Morana, Morana! (Bohuslav Martinu, 1890-1959)

1987  a) No mireu la morenor (Ireneu Segarra, s. XX)

           b) Hebe Deine Augen Auf - Alça els ulls

                (Núm 28 de l´oratori "Elias" de F. Mendelssohn Barthody, 1809-1847)

1988  a) Surrexit Christus (F. Mendelssohn Barthody, 1809-1847)

           b) Ave Maria (Jozef Karai, s. XX)

1989  a) Kyrie Sanctus i Benedictus (J. van Nuffel, 1883-1953)

           b) Gott meine Zuversicht (Franz Schubert, 1797-1828)

1990  a) Der Wasserman (Robert Schumann, 1810-1865)

           b) Angelus Domini (Cassiá Just, s. XX)

1991  a) Jaglied - Ascanio in Alba (W.A. Mozart, 1756-1791)

           b) Cançó de la Moreneta (Antoni Nicolau, 1858-1933)

1992  a) Rosa Vera (Àngel Rodamilans, 1910-1936)

           b) Morena, Morena (Bohuslav Martinu, 1890-1959)

1993  a) Prsten de Klänge aus Mähren (Antonin Dvorák, 1841-1904)

           b) Preludi (Petr Eben, 1962)

1994  a) This live is but a waton fit (Thomas Morley, 1557-1602)

           b) Stabat Mater (Giuseppe Tartini, 1692-1770)

1995  a) La Marsuliana (Francesc Civil, 1895)

           b) Magnificat (Jan hanus)

1996  a) Cançó de Finestra (Josep Vila)

           b) O Magnum Misterium (Enrico Carrapatoso)

1997  a) Ave Maria (Johannes Brahms, 1833-1897)

           b) Gott Meine Zuversicht-Psalm 23 Po. 132 (Franz Schubert, 1797-1828)

1998  a) Linden Lea (R. Vaughan Williams)

           b) Leg Lagde Meg Sa Sildig

1999  a) Pleni Sunt Coeli (G.P. da Palestrina, 1525-1594)

           b) Vara´zsének (Karai Jozsef, 1927)

2000   O cel blau (Lluís Millet, 1867-1941)

2001   Lauda Alla Virgine Maria (Giuseppe Verdi, 1813-1901) 
2002   Ut queant laxis (Himne de les Vespres de Sant Joan: Valentí Miserach, 1943)
2003   Melnik (Jordan Miler - Ivan Marinov)
2004   De Angelis (Petr Eban, 1962)
2005   Quant le joli robinet (Adrian Willaert, 1485 - 1562)
2006   Cançó de finestra (Josep Vila, 1966)
2007   Amours (Miroslav Raichl, s.XX)
2008   Veni Domine Op.39 Nr.1 (Felix Mendelssohn, 1809-1847)
2009   Tota Pulchra es Maria (Maurice Duruflé, 1902-1986)  
2010   Ave Maria (Carles Gumí, 1963)
2011   Adoramus Te (Johannes Brahms, 1833-1897)   
2012   Salve Regina (Miklós Kocsár, 1933)     
2013   Laudi Alla Vergine Maria ( Giuseppe Verdi, 1813-1901)
      
2014   The Young Galileo (Música: Marc Gresham,1956. Text: Ray Bradbury)
2015   Balada del Bes (Narcís Bonet, 1933)
 

2016   
Llegenda (Àngel Colomer i del Romero, 1915-2001).
 


Choirs and dances groups winners

 

COMPETITION, 1 - MIXED CHOIRS
 

1983  1. Tecnik Svst (Bratislava - Czechoslovakia)
2. University Choir Lille - Muko (Copenhagen - Denmark)
3. Ateneo de Manila (Manila - Philippines)
1984  1. Mixed Song Choir Kysuca (Cadca - Czechoslovakia)
2. Bartók Choir (Budapest - Hungary)
3.The University Choir (Lublin - Poland)
4. Uppsala Cathedral Choir (Uppsala - Sweden)
1985  1. Choir Morsky Zvutzi (Varna - Bulgaria)
2. Ars Nova (Minas Gerais - Brazil)
3. Chor Ak, Szkoly Pedagogicznej (Poznan - Poland)
4. Musikstuderendes Kammerkor (Aarhus - Denmark)
1986  1. The Medical Academy Mixed Choir (Poznan - Poland)
    Tsaverets Choir (Veliko Tirnovo - Bulgaria)
2. Erkel Choir (Szombathely - Hungary)
3. Coral Universitaria de La Laguna (La Laguna - Canary  Islands)
1987  1. Maiakovsky (Sofia - Bulgaria)
2. Gdansk Technical University Choir (Gdansk - Poland) 
3. Monteverdi Choir (Debrecen - Hungary)
1988 1. Anhel Boukoreshtliev (Plovdiv - Bulgaria)
2. The Choir Technik SVST (Bratislava - Czechoslovakia)
3. Coral de la Capella Francesa (Barcelona - Catalonia)
1989 1. University of Phlippines Madrigal Singuers (Quezón - Philippines)
2. Rodna Pessen Choir (Burgas - Bulgaria)
3. Chor Polihymnia (poznan - Poland)
1990 1. Schola Cantorum Knurov (Knurov - Poland)
2. Ianko Mustakov (Svichtov - Bulgaria)
1991 1. Jauna Muzica (Vilnius - Lithuania)
2. Geminischtchor (Szeged - Hungary)
3. Mixed Choir Gilija (Klaipeda - Hungary)
1992 1. Bika Bela Korus (Kaposvar - Hungary)
2. Resonans Con Tutti (Zabrze - Poland)
3. Chor Polihymnia (Poznan - Poland)
1993  1.  APZ Tone Tomsic (Ljubljana - Slovenia)
2. Echo Choir (Bratislava - Slovakia)
3. Coral del Banco Ind. de Venezuela (Caracas - Venezuela)
1994 1. Arsis Chamber Choir (Talin- Estonia)
2. Viva la Música Camera Choir (Cluj - Romania)
3. The University of Philippines Concert Chorus (Quezon City - Philippines)
1995  1. Balsis Choir (Riga - Latvia)
2. De la Salle University Chorale (Manila - Philippines)
3. Virtuosi (Dubna - Russia)
1996 1. Krasnodar Chamber Choir (Krasnodar - Russia)
2. Vilnius Choir (Vilnius - Lithuania)
3. Cantus Choir (Vilnius - Lithuania)
1997  1. The Himming Singers (Davao - Philippines)
2. University of Warwick Chamber Choir (Warwick - United Kingdom)
3. Cor Animus (Iasi - Romania)
1998 1. Coro de Cámara Vocal Leo (La Habana - Cuba)
2. Viva la Musica (Cluj Napoca - Romania)
3. Cor Cap - Pela (Alcúdia - Balearic Islands)
1999 1. Norges Ungdomskor (Oslo - Norway)
2. Coral Polifónica de Carabobo (Valencia - Venezuela)
3. Collegium Cantorum (Czestochova - Polònia)
2000 1. Mixed Choir Obala (Koper-  Eslovènia) 
2. Cor de Cambra del Conservatori del Liceu (Barcelona - Catalunya) 
3. Singapore Youth Choir (Singapur) 
2001 1. Cor Gloria (Chisinau - Re. Moldàvia)
2. Cor de Cambra de Taipei (Taipei - Raiwan)
3. Cor de la Univ. de Dones de Filipines (Manila - Filipines)
2002
1-Cor Jove Velenje (Velenje – Eslovènia)
2-Cor Ave Vita (Vilnius – Lituània)
3-Pueri Cantores Sancti Nicolai (Bochnia – Polonia)
2003

1-Taipei Philarmonic Youth (Taipei - Taiwan)
2-Academic Choir “Angel Manolov” (Sofia -Bulgaria)
3-Choir “Iuventus” Svitavy (Svitavy - Txèquia)

2004 1-APZ Tone Tomsic (Ljubijana-Eslovènia)
2-Padjadjaran University Choir (Bandung-Indonèsia)
3-Choir of Medical Academy of Bialystok (Bialystok-Polònia)
2005

1-The Bialystok Technical University Choir (Bialystok-Polònia)
2-Coral Universitaria Rovira i Virgili (Tarragona)
3-Christophorus - Kantorei (Altensteig-Alemanya)

2006

1-Coral Antiphona Maracaibo - Venezuela)
2-The Maribor Academic Choir (Maribor - Eslovènia )
3-Taipei Country Teachers Choir (Taipei - Taiwan )

2007

1-Tower New Zealand Youth Choir (Wellington - Nova Zelanda)
2-Choir Vivat (Samara - Rússia)
3-
Canticum Novum Mixed Choir (Ceský Tesín - Rep. Txeca)

2008

1-Coro Vocal Leo (La Habana - Cuba)
2-Paramabira Binus Univ. Student Choir (Jakarta - Indonèsia)
3-Esterhazy Chamber Choir (Tata - Hongria) -Ex aequo-
3-Philippines Normal Univ. Chorale (Manila - Filipines) -Ex aequo-

2009

1-Mixed Choir Cons. Jan Levoslav Bella (Banská Bystrica - Eslovàquia)
2-Coro Univers. Autónoma De Bucaramanga (Bucaramanga - Colòmbia)
3-Tyresö Youth Choir (Tyresö - Suècia) -Ex aequo-
3-Coral Sant Jordi (Barcelona - Catalunya) -Ex aequo-

2010 1-The University of Santo Tomas Singers (Manila - Filipines)
2-
Apz Tone Tomsic - (Ljubljana - Eslovènia)
3-Gracioso Sonora Choir (Malang - Indonèsia)
2011

1. University Of Primorska Academic Choir (Koper - Eslovènia)
2. Tyresö Ungdomskör (Tyresö - Suècia)
3. Coro "Pichincha" (Quito - Equador)

2012

1. Grex Vocalis (OSLO - Noruega)
2. University Of The Philippines Concert Chorus (Quezon City - Filipines)
3. Infinito Singers (Tangerang - Indonèsia)
3. Chamber Choir "Ave Musica" (Odessa - Ucraïna)

2013 1.Helicon (Bèlgica)
2. Akademski Pevski Zbor Maribor (Eslovènia)
3. Choir Of Tallin Univers.Tecn. (Estònia)
2014

1. The Archipelago Singers (Jakarta - Indonesia)
2. Chamber Choir Hymnia (Copenhagen - Dinamarca)
3. Estudio Coral Meridies (Santa Fe - Argentina)

2015 1. Palawan State University Singers (Puerto Princesa (Jakarta - Filipines)
2. Collegium Musicum Berlin Chamber Choir (Berlin - Alemanya)
3 ex aequo. El Café Chorale (San José - Costa Rica)
3 ex aequo. University Of The Phillipines Manila Chorale (Manila - Filipines)
2016 1. Cantemus Mixed Choir (Nyiregyhaza-Hongria)
2. Apz Tone Tomsic Univ. Of Ljunljana (Ljubljana - Eslovènia)
3. Ars Nova-Coral Ufmg (Belo Horizonte - Brasil)

COMPETITION, 2 - CHILDREN CHOIR
 

1983  1. Minisong (Bucarest - Romania)
 2.Drakensberg Boy's Choir  School (Loskop - South Africa) 
1984  1. Sercerécek (Liberec  - Czechoslovakia)
     Orpheus (haskovo - Bulgaria)
 2. Barnakór Akranes (Akranes - Iceland)
 3. Etorkizuna Abesbatza (Ondárroa - Basque Country)
1985  1. Sumpersky Detsky Sbor (Sumpersky - Czechoslovakia)
 2. The Hong-Kong Children's Choir (Knowloon - Hong Kong)
 3. Bratislavsky Detsky Sbor (Brastislava - Czechoslovakia)
     Coro Mixto Reina Isabel (Purullena - Granada Spain)
1986  1. Presovsky Detsky  Sbor (Presov - Czechoslovakia) 
 2. Cor  Sta. Cecília  Escola Municipal de  Música (Cambrils - Catalonia)
 3. Meiejeskoor Cantemus (Tielen - Belgium)
1987   1. Enek Zenei (Szekesfemervar - Hungary)
 2. Cantemus (Tielen - Belgium)
 3. Orfeón Infantil  Institut  Municipal de Música de Aldaya (Aldaya - Valencia)
1988   1. Bratislava Detsky Sbor (Brastislava - Czechoslovakia)
 2. Oroith Txiki (Ordizia - Basque Country)
 3.Coral Infantil Els Estornells (Sant Guim - Catalonia)
1989   1. Detsky Peveccky Sbor Radost Praha (Praga - Czechoslovakia)
 2. Karolina Children Choir (Vác - Hungary)
 3. Lordagsskolen (Stravanger - Norway)
1990  1. Zhuravinka ( Minsk - Byelorussia)
 2. Campanelle Olomuc (Olomuc - Czechoslovakia)
 3. Infantes Maris (Constanta - Romania)
1991  1. Children's Choir Holseov (Holesov - Czechoslovakia)
 2. Oroith  Txiki Abesbatza (Lezo - Basque Country)
 3. The Boys Choir Gintarellis (Klaipeda - Lithuania)
1992  1. Papillons de Sumperk (Sumperk - Czechoslovakia)
 2. Zoltan Kodaly Children's Choir (Szekesfehervar - Hungary)
 3. Choir Boys TV (Szczecin - Poland)
1993   1.  Shkolnye Gody Choir (Simferopol - Ucraine)
 2. Children's Choir Cluj Napoca (Cluj Napoca - Romania)
 3. Usmev Choir (Prievidza - Slovakia)
1994  1.Sveracek Choir (Liberec - Czek Republic)
 2. Orpheus Choir (Haskovo - Bulgaria)
 3. Kodaly Zoltan Choir (Budapest - Hungary)
1995  1. Choir Skolonye Gody (Simferopol - Ucraine)
 2. Cor Vivaldi d´IPSI (Barcelona - Catalonia)
 3. Detska Kitka Choir (Plovdiv - Bulgaria)
1996  1. "Symbol" Choir (Bucarest - Romania)
 2. Nightgales (Szczecin - Poland)
 3. Estonian TV Children Music Studio (Tallin - Estonia)
1997   1. Cor Vivaldi d´IPSI (Barcelona - Catalonia)
 2. Ostravsky Divci Sbor (Ostrava - Czek Republic)
 3. Choir Shkolnie Gody (Simferopol - Ucraine)
1998   1. Belcanto (Szczecin - Poland)
 2. Columbia Choirs (Seattle - U.S.A)
 3. Concert Choir Musical School no 79 (Moscow - Russia)
1999  1. Children's Choir TV-Radio of St. Petersburg (St.P. - Russia)
 2. Cantilena Choir (Kishinev - Moldavia)
 3. Fazekas Children´s Choir (Miskolc - Hungary)
2000 1. Cantus Children’s Choir (Kuldiga - Letònia) 
2. Cor Infantil I Juvenil De Sant Cugat (Sant Cugat - Catalunya) 
3. Choir Domino (Opava - Rep.Txeca)
2001 1. Cor Szczygielki (Poniatowa - Polònia)
2. Cor Apor Vilmos (Györ - Hongria)
3. Cor Infantil de la Fundació del Teatre Pral. de Palma (Palma - I.Balears)
3. Cor Infantil La Escala (Bogotà - Colòmbia)
2002
1-Cor Infantil Saskatoon (Saskatoon - Canadà)
2-Pro Musica (Michalovce - Eslovàquia)
3-Rolnicka Praha (Praga - Txèquia)
2003
1-Severácek Choir (Liberec - Txèquia)
2-Children's Choir Radio and TV (St. Petersburg - Rússia)
3-Detski Hor “Razvigorce” (Skopie - Macedònia)
2004 1-Taipei Philharmonic Children's Choir (Taipei-Taiwan)
2-Pro Musica (Michalovce-Eslovàquia)
3-Dunavski Valni (Rousse-Bulgària)
2005

1-Riga 1st Music School Choir (Riga-Letònia)
2-The Children Music School Vladimir (Vladimir-Rússia)
3-Zumarte-Orereta Abesbatza (Errenteria-Euskadi)

2006

1-Children's Choir Kamerton Krasnojarsk - Rússia)
2-Juglares Escolania De Cali (Cali - Colòmbia)
3-Children's Choir Podlipki (Korolyov - Rússia)

2007 1-Severacek (Liberec - Rep. Txeca)
2-Earth Choir (Taipei - Taiwan)
3-
Vesnianka (Kiiv - Ucraïna)
2008 1-Shkolnye Gody (Simferopol - Ucraïna)
2-Claudefaula (Girona - Catalunya)
3-Styvaruv Detsky Sbor (Trinec - Rep. Txeca)
2009

1-Kvitek - The Dacice Children's Choir (Dacice - República Txeca)
2-Cor Infantil Amics De La Unió (Granollers - Catalunya)
3-Orereta Abesbatza (Errenteria - Euskadi)

2010

1-Hangzhou Aiyue Tianshi Choir (Hangzhou - Xina)
2-Domino(Opava - República Txeca)
3-Taipei Fuhsing Private School (Taipei - Taiwan)

2011 1. Shanghai Huangpu Youngster's Activity Centre Spring Children's Choir (Shanghai - Xina)
2. Guangdong Experimental Middle School Choir (Guangzhou - Xina)
3. Medvidata Children Choir (Krumlov – Rep. Txeca)
2012 1. Moravian Children Choir (Holesov - República Txeca)
2. Lacrymosa Choir (Kishinau - Moldàvia)
3. Children Choir “Allegri” (Novourlask - Rússia)
2013 1. Liepaitès Girls Choir (Lituània)
2. Los Peques Del León De Oro (Astúrias)
3. Cor Infantil De L'orfeó Català (Catalunya)
2014 1. Choir Adoramus (Chisinau - Moldàvia)
2 Ex Aequo. Rolnicka Praha (Praga - Rep. Txeca)
2 Ex Aequo. Ratko Vukicevik Choir (Nis - Sèrbia)
3. Svento Pranciskaus Pauksteliai (Vilnius - Lituània)
2015 1. Jazz-Choir Of The State Children Philharmonic Society (Yekaterinburg - Rússia)
2. The Studio Of Lido Choir (Riga - Letònia)
3. Trison Choir (Chisinau - Moldàvia)
2016 1. Estonian Radio Girl's Choir (Tallinn - Estònia)
2. Girl's Choir Cantus (Kuldiga-Letònia)
3. Ulë Eestiline Tütarlastekoor (Tallinn - Estònia)

COMPETITION, 3 -FEMALE CHOIRS


1983   1. Technik Svst (Bratislava - Czechoslovakia)
     University Choir Lille-Muko (Copenhagen - Denmark)
 2. Jugendchor Ostallgäu (Marktoberdorf - Germany)
 3. Academicki Chor U. Gdanskiego (Gdansk - Poland)
     Coral Joventut Sardanista (Puig - Reig - Catalonia)
1984  1. Chó Zenski Akademii Ekonomicsznej (Poznan - Poland)
 2. Bartók Choir (Budapest - Hungary).
 3. Vox julia (Ronchi dei Legionari - Italy)
1985  1. Choir Marsky Zvutzi (Varna - Bulgaria)
 2. Akademicki Chor U. Gdanskiego (Gdansk - Poland)
 3. Chor Akademicki Szkoli Pedagog (Zielona  Gora - Poland)
     Hillerod Pigerkor (Hillerod - Denmark)
1986  1. Tsarevets Choir (Veliko Tirnovo - Bulgaria)
 2.  Choir of the Slovak Ladies Teachers (Bratislava - Czechoslovakia)
 3. Mlodziezowy Chor Zenski Przy (Lodz - Poland)
1987  1.The Ladies' Chamber Choir  (Ostrava - Czechoslovakia)
 2. Gdansk Technical University Choir (Gdansk - Poland)
 3. Korallerna Lund Chamber Choir (Lund - Sweden)
1988  1. The Choir Technik SVST (Bratislava - Czechoslovakia)
 2. Anghel Boukoreshtliev (Plovdid - Bulgaria)
 3. Vikar Béla Choir (Ziszöv - Hungary)
1989  1. Iuventus Paedagogica (Praga - Czechoslovakia)
 2. Rodna Pessem Choir (Burgas - Bulgaria)
 3. Chor Mulberry (Nakagun - Japan)
1990   1. Choir of the Pedagogical Faculty Usti (Usti - Czechoslovakia)
 2. Ianko Mustakov (Svichtov - Bulgaria)
 3. Erzsébet Szilàyi Female Choir (Budapest - Hungary)
1991  1. Geminischtchor (Szeged - Hungary)
 2. Coral Benicarlanda (Benicarló - Valencia)
1992  1. Papillons de Sumperk (Sumperk - Czechoslovakia)
 2. Bikar Bela Korus (Kaposvar - Hungary)
 3. Femanle Choir Pedagogic Faculty (Usti - Czechoslovakia)
1993  1. Virgo Choir (Vilnius - Lithuania)
 2. Echo Choir (Bratislava - Slovakia)
 3. Tallat Kelpsa (Vilnius - Lithuania)
     Armonía Choir (Preveza - Greece)
1994  1. Arsis Chamber Choir (Tallin - Estonia)
 2. Jonkopings Kammerkkor (Jonkoping - Sweden)
 3. Cor Sherzo (Vila-Seca - Catalonia)
1995  1. Chamber Choir of Kaunas Assumption (Kaunas - Lithuania)
 2. Ars Brunensis Chorus (Brno - Czek Republic)
 3. Akademicki Choir Politechniki (Wroclaw - Poland)
1996  1. The Student Choir of Stavanger (Stavanger - Norway)
 2. Choras Vilnius (Vilnius - Lithuania)
 3. Divci Kormoni Sbor (Ustí - Czek Republic)
1997   1. Choir de Chambre des Jeunes de St. Petersbourg (St. Petersbourg - Russia)
 2. Choir Shkolnie Gody (Simferopol - Ucraine)
 3. Female Choir Ausma (Riga - Latvia)
1998  1. Columbia Choirs (Seattle - USA)
 2. Cor de Nois del Conservatori Superior de Música de Barcelona (Barcelona - Catalonia)
 3. Northwest Girlchoir (Seattle - USA)
1999  1. Norges Ungdomskor (Oslo - Norway)
 2. Ad Libitum Chorus (Baja - Hungary)
 3. Children's Choir TV-Radio of St. Petersburg (St.P. - Russia)
2000 1. Cantus Children’s Choir (Kuldiga - Letònia) 
2. Tonika Girl’s Choir (Riga - Letònia) 
3. Actea (Barcelona - Catalunya)
2001 1. Cor Gloria ( Chisinau - Rep. Moldàvia)
2. "Ankor" (Jerusalem - Israel)
3. Divi Komarni Sbor University of Ústí (Ústí - Txèquia)
2002
1-Cor de Noies de l'Escola Kossuth (Cegléd – Hongria)
2-Cor de la Universitat de South Bohemian (Céske Budejovice –Rep. Txeca)
3-Cor Dzintars (Riga – Letònia)
2003
1-Children's Choir Radio and TV (St. Petersburg - Rússia)
2-Academic Choir "Angel Monolov" (Sofia - Bulgària)
3-The Gloria Choir (Chisinau - Moldàvia)
2004 1-APZ Tone Tomsic (Ljubijana-Eslovènia)
2-Ressonans con Tutti (Zabrze-Polònia)
3-Pécs Mecsek Choir (Pécs-Hongria)
2005 1-Miyagi Daisan Joshi (Sendai/Miyagi-Japó)
2-Cor de noies de l'Orfeó Català (Barcelona)
3-Riga 1st Music School Choir (Riga-Letònia)
2006

1-The Maribor Academic Choir(Maribor - Eslovènia)
2-Luscinia (Opava - Rep. Txeca)
3-Women Choir Liepos<(Vilnius - Lituània)

2007 1-Vocalis Choir (Rygge - Noruega)
2-Girl's Choir of Kossuth Secondary School (Cegléd - Hongria)
3-Girl's Choir of The Pedagogical School (Kromeriz - Rep. Txeca)
2008 1-Skowronki Girl's Choir (Poznan - Polònia)
2-Aurin Female Choir (Kecskemét - Hongria)
3-Coro Femminile Eos (Roma - Itàlia)
2009

1-Bartók Béla Leánykar (Pécs - Hongria)
2-Cor Voxalba (Barcelona - Catalunya)
3-Coral Sant Jordi (Barcelona - Catalunya)

2010 1-Prazská Kantiléna (Praga - República Txeca)
2-“Liepaites” Girl's Choir (Vílnius - Lituània)
3-Luscinia (Opava - República Txeca)
2011 1. Insieme Vocale Vox Cordis (Arezzo - Itàlia)
2. University Of Primorska Academic Choir (Koper - Eslovènia)
3. Female Choir Of The Béla Bartók Music Institute Of The University Of Miskolc (Miskolc - Hongria)
2012 1. Magnificat Youth Choir (Budapest - Hongria)
2. Girl's Choir Bodeca Neza (Gorizia - Itàlia)
3. Grex Vocalis (Oslo - Noruega)
2013 1. Coro Aurum (Astúrias )
2. Oriana Youth Female Choir (Ucraïna)
3. Ellerhein Girls Choir (Estònia)
2014

1. Vocalia Taldea (Bilbao- Euskadi)
2. Choir Makeblijde (Zele - Bèlgica)
3. Choir Cantemus (Chisinau - Moldàvia)

2015 1. Jazz-Choir Of The State Children Philharmonic Society (Yekaterinburg - Rússia)
2. El Café Chorale (San José - Costa Rica)
3. Cor De Veus Blanques Lutiana (Arbúcies - Catalunya)
2016 1. Cantemus (Chisinau-Moldàvia)
2. Cantemus Female Choir (Nyiregyhaza-Hongria)
3. Girl's Choir Cantus (Kuldiga-Letònia)

COMPETITION, 4 - MIXED CHOIRS, MALE OR FEMALE, FOLK MUSIC
 
1983   1. Ateneo de Manila (Manila - Philippines)
 2. Technik Svst (Bratislava - Czechoslovakia)
 3. Jugendchor Ostallgäu (Marktoberdorf - Germany)
1984  1.Severácek (Liberec - Czechoslovakia)
 2. Mixed Song Choir Kysuka (Cadca - Czechoslovakia)
 3. Chor Zenski Akademii Ekonomiznej (Poznan - Poland)
     Anatolian Folklore Foundation (Izmir - Turkey)
1985  1. Ars Nova (Minas Gerais - Brazil)
 2. Choir Morsky Zvutzi (Varna - Bulgaria)
 3. Coral Joventut  Sardanista (Puig-Reig - Catalonia)
     Coro de la Universidad de los Andes (Bogotà - Colombia)
1986  1. The medical Academy Mixed Choir  (Pozanan - Poland)
 2. Tsarevets Choir (Veliko Tirnovo - Bulgaria)
 3. Coral Joventut  Sardanista (Puig-Reig - Catalonia)
1987  1. Maiakovski (Sòfia - Bulgaria)
 2. Monteverdi Choir (Debrecen - Hungary)
 3. Korallerna Lund Chamber  Choir (Lund - Sweden)
1988   1. Vikar Béla Bartok (Ziszöv - Hungary)
 2. Promusic Chamber Choir (Goteborg - Sweden)
 3. The Choir Technik SVST (Bratislava - Czechoslovakia)
1989  1. University of Philippines Madrigal Singers (Quezón - Philippines)
 2. Rodna Pessen Choir (Birgas - Bulgaria)
 3. Iuventus pedagogica (Praga - Czechoslovakia)
1990  1. Ianko Mustakov (Svichtov - Bulgaria)
 2. Ianko Mustakov (Svichtov - Bulgaria)
 3. Thabong Melodies Choir (Welkom - South Africa)
1991   1. Jauna Muzica (Vilnius - Lithuania)
 2. Geminischtchor (Szeged - Hungary)
 3. Mixed Choir Gilija (Klapeida - Lithuania)
1992  1. Resonans Con Tutti (Zabrze - Poland)
 2. Uman Chamber Choir (Uman - Ucraine)
 3. Femanel Choir Pedagogic Faculty (Usti - Czechoslovakia)
1993   1. Coral del Banco Ind. de Venezuela (Caracas - Venezuela)
 2. Shkolnye Gody Choir (Simferopol - Ucraine)
 3. Umev Choir (Prievidza - Slovakia)
1994  1. Arsis Chamber Choir (Tallin - Estonia)
 2. The Univ.of Philippines Concert Chorus (Quezon - Philippines)
 3. Viva la Mùsica Camera Choir (Cluj - Romania)
     Jonkopings Kammerkor (Jonkoping - Sweden)
1995  1. De la salle University Chorale (Manila - Philippines)
 2. Kamchatka Choir (Pertropavlovsk - Russia)
 3. University of the Philippines Singing Ambassadors (Quezon - Philippines)
1996  1. Vilnius Choir (Vilnius - Lithuania)
 2. The Student Choir of Stavanger (Stavanger - Norway)
 3. Cantus Choir (Vilnius - Lithuania)
1997  1. Coral da Universidad da Brasilia ( Brasilia - Brazil)
 2. Choeur de Chambre des Jeunes de St. Petersbourg (St. Petersbourg- Russia)
 3. Lira Mixed Choir (Zagreb - Croatia)
1998  1. Coro de Cámara Vocal Leo (La Habana - Cuba)
 2. Viva la Música (Cluj-Napoca - Romania)
 3. Coral Universitaria de la Universidad Ind. de Santander (Bucaramanga - Colombia)
1999  1. Sempre-Balansi (Pori - Finland)
 2. Children's Choir TV-Radio of St. Petersburg (St.P. - Russia)
 3. Norges Ungdomskor (Oslo - Norway)
2000 1. Choir Conserv.Tchaikovsky (Moscou - Rússia) 
2. Singapore Youth Choir (Singapore - Singapur) 
3. Mixed Choir Obala (Koper - Eslovènia)
2001 1. Univ. of Philippines Singing Ambassadors (Quezon City - Filipines)
2. Cor de Cambra de Taipei (Taipei - Taiwan)
3. Coro Infantil y Juvenil La Escala ( Bogotá - Colombia)
2002
1-Cor Femení Rustiko (Skopje – Macedonia)
2-Cor de Noies de l’Escola Kossuth ( Cegléd-Hongria)
3-Cor de Noies Aurin (Kecskemét – Hongria)
2003
1- Taipei Philarmonic Youth Choir (Taipei - Taiwan)
2-Choir "Iuventus" SVITAVY (Svitavy - Txèquia)
3-Academic Choir "Angel Manolov" (Sofia - Bulgària)
2004 1-Pécs Mecsek Choir (Pécs-Hongria)
2-Taipei Philharmonic Children's Choir (Taipei-Taiwan)
3-Intermezzo Chamber Choir  (Cluj Napoca-Romania)
2005

1-Christophorus - Kantorei (Altensteig-Alemanya)
2-The Bialystok Technical University Choir (Bialystok-Polònia)
3-Choir Nocturno (Haskovo-Bulgària)

2006

1-Coral Antiphona (Maracaibo - Venezuela)
2-Luscinia(Opava - Rep. Txeca)
3-Xolo Voces Blancas (Molina de Segura - Múrcia)

2007 1-Coralis Universidad de Puerto Rico (Guaynabo - Puerto Rico)
2-Tower New Zealand Youth Choir (Wellington - Nova Zelanda)
3-
Perbanas School of Economics Students Choir (Jakarta - Indonèsia)
2008 1-Philippine Normal Univ. Chorale (Manila - Filipines)
2-Coro de Cámara Vocal Leo (La Habana - Cuba)
3-Paramabira– Binus Univ. Student Choir (Jakarta - ndonèsia) -Ex aequo-
3-Aurin Female Choir (Kecskemét - Hongria) -Ex aequo-
2009 1-Bartók Béla Leánykar (Pécs - Hongria)
2-Juvenalia Choir (Espoo - Finlàndia)
3-Coro Voces Oscuras (Bucaramanga - Colòmbia)
2010 1-The University of Santo Tomas Singers (Manila - Filipines)
2-
Apz Tone Tomsic Mixed Choir (Ljubljana - Eslovènia)
3-Gracioso Sonora Choir (Malang - Indonèsia)
2011 1. Shanghai Huangpu Youngster's Activity Centre Spring Children's Choir (Shanghai - Xina)
2. Coro "Pichincha" (Quito - Equador)
3. Guangdong Experimental Middle School Choir (Guangzhou - Xina)
2012 1. University Of The Philippines Concert Chorus (Quezon City - Filipines)
2. Magnificat Youth Choir (Budapest - Hongria)
3. Children Choir “Allegri” (Novourlask - Rússia)
2013 1. Oriana Youth Female Choir (Ucraïna)
2. Ellerhein Girls Choir (Estònia)
3. Its Student Choir (Indonesia)
2014

1. Vocalia Taldea (Bilbao - Euskadi)
2. Coro De La Universidad Autónoma De Bucaramanga (Bucaramanga - Colòmbia)
3. Choir Cantemus (Chisinau - Moldàvia)

2015 1. Jazz-Choir Of The State Children Philharmonic Society (Yekaterinburg - Rússia)
2. University Of The Phillipines Manila Chorale (Manila - Filipines)
3. Trepetlika (Burgas - Bulgària)
2016 1. Apz Tone Tomsic Univ. Of Ljubljana (Ljubljana - Eslovènia)
2. Estonian Radio Girl's Choir (Tallinn-Estònia)
3. Cantemus (Chisinau-Moldàvia)

 COMPETITION, 4 - CHILDREN,  FOLK MUSIC
 
1983   1. Sumpersky Detsky Sbor (Sumperk - Czechoslovakia)
     The Hong-Kong Children´s Choir (Kowloon - Hong Kong)
 2. Bratislavsky Detsky Sbor (Bratislava - Czechoslovakia)
 3. Namil Kemal Ilkokulu A.F.F. (Izmir - Turkey)


COMPETITION, 5 -DANCE GROUPS

 
1983   1. Coros y Danzas Jovellanos (Gijón - Asturias)
 2. Gruppo Santu Predu (Nuoro - Sardinia)
 3. Esbart Folklòric d'Horta ( Barcelona - Catalonia)
1984  1. Koruko Ama Birjinaren Eskola (Donostia - Basque Country)
 2. Rancho Folklórico Sta. Cecília ( Açores - Portugal)
 3. Rkdu Unis (Sarajevo - Yugoslavia)
     Namik  Kemal Ilkokulu (Izmir - Turkey)
1985  1. Kud Sloga (Djenovic - Yugoslavia)
 2. Folk Tur (Istambul - Turkey)
 3. Tekel Cigarrette Factory (Izmir - Turkey)
     Ensemble Araxe et Sassoun (Armenia)
1986  1. Muthiko Alaiak (Pamplona -Navarra)
 2. Folklorna Skupina Kud Karol Pahor (Piran - Yugoslavia)
 3. Zerotin (Straznice - Czechoslovakia)
1987  1.Grup Folklòric Eivissa (Eivissa -Balearic Islands)
 2. Kemen Dantza Taldea (Irún - Basque Country)
 3. Esbart Dansaire Vicentí (St. Vicenç dels Horts - Catalonia) 
1988  1. Vsacan (Vsetin - Czechoslovakia)
 2. Laurel Ciudad de Oviedo (Oviedo - Asturias)
 3. Grupo Folklorístico Belvedere (Sicília - Italy)
1989  1. Rad Beograd (Belgrad - Yugoslavia)
 2. Pruszkowiacy Folk Dance Group (Pruszkow - Poland)
 3. Altsasuko Danzari Taldea (Alsasua - Navarra)
1990  1. Jasenka (Vsetin - Czechoslovakia)
 2. Scoil Rince Ni Chearra-O Báolin (Drogheda - Ireland)
 3. Folk Dance Ensemble Jaromiry (Varsòvia - Poland)
1991  1. Revetlla d'Inca (Inca - Balearic Islands)
 2. Groupe de Dances Folkloriques (Drama - Greece)
 3. Nosk Folkemuseums Danse Gruppe (Oslo - Norway)
1992  1. Folk Dance Group Zilvitis (Kaunas - Lithuania)
 2. Grup de balls Santa Gertrudis (Eivissa - Balearic Islands)
 3. Vsacan (vsetin - Czechoslovakia)
1993  1. Neochim Dance Group (Dimitrograd - Bulgaria)
 2. Centro Aragonés de sarrià (Barcelona - Catalonia)
 3. Pruszkowiacy Dance Group (Pruszkov - Poland)
1994  1. C.C.R. Aragonés de Mollet (Mollet - Catalonia)
 2. Sviesa Dance Group (Vilnius - Lithuania)
 3. Yavorina Dance Group (Zubri - Czek Republic)
1995  1. Liesma Folk Dance Group (Riga - Latvia)
 2. Suvartukas (Plunge - Lithuania)
 3. Poienita Dance Group (Brasov - Romania)
1996  1. Gruppo Folk Santu Pedru-Nuoro (Nuoro - Italy)
 2. Araxe et Sassoun (Marsella - France)
 3. Ball de Bastons (Vilafranca del Penedès - Catalonia)
1997  1. Rose Valley (Karlovo - Bulgaria)
 2. Rusava (Bystrice pod Hosdtynem - Czek Republic)
 3. Kalina Cossack Dance (Krasnodar - Russia)
1998  1. Pol´Ana (Brno - Czek Republic)
 2. Muthiko Alaik Euskal Dantza Taldea (Pamplona - Navarra)
 3. Dzintarinsh (Riga - Latvia)
1999   1. Oravan (Trstena - Slovakia)
 2. Likisme (Daugavpils - Letonia)
 3. Dance Group "Sider Vozvoda" (G. Oriajovitza - Bulgaria) 
2000 1. Loghiel Folk Dancers (Ballimena - Irlanda del Nord) 
2. Grupo Somontano Del Centro Aragonés De Rubí (Rubí - Catalunya)
3. Rancho Folklorico E Etnografico Carvalhais De Lavos (Figueira da Foz - Portugal)
2001 1. Xarèu (Xixon - Astúries)
2. Gabrovche (Gabrovo - Bulgària)
3. Ligo (Riga - Letònia)
2002
1-Gabrovche (Gabrovo- Bulgària)
2-Fire Flower (Paks – Hongria)
3-Izvorasul (Cluj – Napoca- Romania)
2003
1-Ereintza Dantza Taldea (Errenteria - Euskadi)
2-Maticiarik (Bansk Bystrica - Eslovàquia)
3-Kud Jedinstvo (Split - Croàcia)
2004 1-Prvosienka (Bratislava-Eslovàquia)
2-Loughgiel Folk Dancers (Ballymena-Irlanda del Nord)
3-El Sentir de una Tierra (Vilanova del Camí)
2005

1-Compagnia Folkoristtica Herbessus (Grotte/Sicília-Itàlia)
2-Dance Group Ratilelis (Kretinga-Lituània)
3-Centro Aragonés de Badalona (Badalona-Catalunya)

2006

1-Raska Dance Group(Raska - Sèrbia)
2-Alkartasuna Euskal Dantza Taldea(Pasai Antxo - Euskadi)
3-Youth Dance Group Izvorasul ( Cluj-Napoca - Romania)

2007

1-Arkaitz Añorgako Dantzariak (Donostia - Guipuzkoa - Euskadi)
2-Quartiere Villanova (Càller - Sardenya - Itàlia)
3-Centro Aragonés de Barcelona (Barcelona - Catalunya)

2008

1-Raska Folk Dance Group (Raska - Sèrbia)
2-Children Folk Ensemble"Imedi" (Tbilisi - Geòrgia)
3-Vizbulite Dance Group (Sigulda - Letònia)

2009 1-Orlyk Ukranian Folk Dance Ensemble (Manchester - Anglaterra)
2-Seltinis Folk Dance Group (Siauliai - Lituània)
3-Patara Erisioni (Tbilisi - Geòrgia)
2010

1-Gruppo Folk Città di CanicattiTerra del Sole (Canicatti - Itàlia)
2-Haurtzaro Dantza Taldea (Oiartzun - Euskadi)
3-Pynimelis (Panevezys - Lituània)
AUDIENCE PRIZE: Abjarí-Georgia (
Tbilisi - Geòrgia)

2011 1. Folklore Group Cifra (Uherské Hradiste - Rep. Txeca)
2. Ratilelis (Kretingos - Lituània)
3.Guangdong Experimental Middle School Choir (Guangzhou - Xina)
2012 1. S'Eixam Mallorquí (Palma - Illes Balears)
2. Seltinis Dance Group (Siauliai - Lituània)
3. Pastalnieki Children Dance Group (Jekabpils - Letònia)
2013 1. Shumen Folk Dance (Bulgaria)
2. Rovesnik (Ucraïna)
3. Loughgiel Folk Dancers (Irlanda Del Nord)
AUDIENCE PRIZE:
Vesselyache Dance Group (Bulgaria)
2014

1. Grandinele Dance Group (Panevevezys - Lituània)
2. Esbart Manresà (Manresa - Catalunya)
3. Esbart Dansaire de Granollers (Granollers - Catalunya)

2015 1. Esbart Sant Martí (Barcelona - Catalunya)
2. Merani Dancing Group (Tbilisi - Geòrgia)
3. Folk Dance Group Suvartukas (Plunge - Lituània)
2016 1. Loughgiel Folk Dancers (Ballymoney - Irlanda Del Nord)
2. Folk Dance Ensemble Sloga (Djenovici - Montenegro)
3. Folkdance Ensemble Soprus (Tallin - Estònia)

COMPETITION, 5 -DANCE GROUPS, CHILDREN
 

2003
1-Colla Sa Bodega (Eivissa - Illes Balears)
2-Dance Group Rovesnik (Dniepropetrovsk - Ucraïna)
3-Ass. Culturelle Ahl El Bled (Sidi Bel Abbès - Algèria)
2006

1-Pynimelis Dance Group(Panevezys - Lituània)
2-Fialka Dance Group (Partizánske - Eslovàquia)
3-Children Dance Group Izvorasul (Cluj-Napoca - Romania)

2010 Beijing Primary School Golden Sail Dance Group (Beijing – Xina)

Origin of the participants

Countries that visited us during the 34 editions:

Andalucia, Andorra, Aragon, Argentina, Armenia, Asturias, Austria, Azerbaidjan
Balearic Islands, Basque Country, Belgium, Belarus, Bolivia, Bosnia-Herzegovina, Brazil, Bulgaria 
Canada, Canary Islands, Cantabria, Castilla-León, Castilla-La Mancha, Catalonia, Chile,  China, Chyprus, Colombia, Costa Rica, Croatia, Cuba, Czechoslovakia, Czek Republic
Danemark
Equador,  Estonia,  Extremadura
Feroer Islands, Finland, France
Galicia, Germany, Georgia, Great Britain, Greece
Holand, Hong Kong, Hungary
Ireland,  Iceland, Israel, Italy
Japan
Kenya
Latvia, Lithuania
Macedonia, Madrid, Mexico, Moldavia, Montenegro, Murcia
Navarra, Norway, New Zealand
Phillippines, Poland, Portugal, Puerto Rico
Romania, Russia
Serbia, Slovakia, Slovenia, South Africa, Sweden, Switzerland
Tailand, Taiwan, Turkey
Ucraine, U.S.S.R., U.S.A.
Valencia, Venezuela
Yugoslavia
 


List of the participants at the Festival 


ANDALUCIA. 

Coral Virgen del Mar (Almeria), Coro Manuel de Falla, Coral Instituto Padre Manjón (Granada), Coro Mixto Reina Isabel de Purullena (Purullena - Granada), Rocieros Flamencos (San Juan del Puerto), Municipal de Marbella (Marbella). 

ANDORRA. 
Esbart Dansaire del Comú d'Andorra la Vella (Andorra), Esbart Dansaire de Calaf (Encamp), Esbart Santa Anna (Les Escaldes).

ARGENTINA.
Ballet de Arte Folklórico Argentino, Coro Alberto Ginastera,  Coro Arión,  Coro de la Facultad de Agronomia (Buenos Aires), Coro Estable de Concepción del Uruguay (Concepción del Uruguay), Cantoria de la Merced (Cordoba), Coro Universitario de La Plata  (La Plata), Coral de las Arenas (Mendoza), Coro Estable Municipal de Merlo, Coral Henderson, Coro Lorenzo Perosi  (Merlo), Estudio Coral Meridies (Santa Fe).  
ARMENIA. 

Ensemble Araxe et Sassoun (Aragatz et Sassoun). 

ASTURIAS

Coros y Danzas Jovellanos, Asociación Folklórica Asturiana los Collacios, Xaréu (Gijón), Coro Aurum, Los Peques del León de Oro (Luanco), Coros y Danzas Teodoro Cuesta (Mieres), Laurel Ciudad de Oviedo (Oviedo), Alborada de Versalles (Avilés).
AUSTRIA 

Schola Cantorum (Viena), Kantorei Graz (Graz).

AZERBAIDJAN 

Bulag Dancer Theatre (Baku)

BALEARIC ISLANDS. 

Cor Cap-Pela (Alcúdia), Tall De Veremadors (Binissalem), Grup de balls tradicionals Santa Gertrudis, Cor Ciutat d´Eivissa, Colla de Sa Bodega (Eivissa), Revetlla d'Inca (Inca), Cor Infantil del Teatre Principal de Palma, Vermells de la Seu, S'eixam Mallorquí (Palma).
BASQUE COUNTRY

Sahatsa Dantza Taldea (Azcoitia), Loinatz Abesbatza (Beasain), Masa Coral San Ignazio, Vocalia Taldea (Bilbao), Arkaitz Añogako Dantzariak, Kresala Euskal Dantza Taldea, Koruko Ama Birjinaren Eskola, Korobo Ama Birjinaren Eskola, Gero Axular Dantza Taldea (Donostia), Coro Abesti Alai (Durango), Ereintza Dantza Taldea, Orereta Abesbatza (Errenteria), Landatxo Eresiak (Gasteiz), Andra Mari Korala, Gaudeamus Korala (Gernika), Xatz Eskifaia (Hondarribia), Kemen Dantza Taldea, Coro Enara, Coro Infantil Ametsa (Irun), Sustraiak Dantza Taldea (Legazpi), Txinparta Abesbatza, Murixka Euskal Dantza Taldea (Lezo), Haurtzaro Dantza Taldea (Oiartzun), Torkizuna Abesbatza, Coro Pozcario (Ondàrroa), Mungiako Alkartasuna Dantza Taldea, Asociación Coral Oroith Abesbatza, Oroith Txiki Abesbatza (Ordizia), Alkartasuna Euskal Dantza Taldea (Pasai Antxo), Landarbaso Abesbatza (Renteria), Eresargi Gazte Abesbatza (Villabona), Zarautz Txiki Abesbatza (Zarautz), Orkatz-Txiki Abesbatza (Zegama).
BELGIUM. 

Shola Cantorum  Cantate Domino (Aalst), Jeugdkoor Csalogany (Alken), Antwerps Kathedraal Koor (Anvers), Ensemble Fa-Mi-La (Berchem), Jeugdkoor Cantilene (Ekeren),  Les Petits Chantres de Saint Michel (Brussel.les), Die Ghespeelkens Girls Choir (Aarselaar), Youth Choir Cantilene (Hoevenen), Helicon (Lier), Imago Tijl Dansgroed, Eglantier (Neerpelt), Donne Domenica (Schriek), St. Cecilia (Spouwen), Brussels Kamerkoor (Strombeek), Meijsekoor Cantemus (Tielen), Choir Makeblijde (Zele).
BIELORUS. 

Cantus Juventae Choir ,  Zhuravinka Children´s Choir, Choir Confido  Domino, "Soneika" Children´s Choir, Minsk Choir Academy (Minsk). 
 
BOLÍVIA. 
Qori Inkas Ballet Folk, Bolivia Morenada Verdaderos Intocables (La Paz).

BOSNIA-HERZEGOVINA. 

Zkud Vaso Miskin Crni, Aprilke, Z.K.U.D. Zeljenznicar (Sarajevo),  Rkud  Unis (Vogosca-Sarajevo)

BRAZIL. 

Ars Nova, Coral Universidade Federal, Coral Peixe Vivo, Corpo Coral da Copasa  (Belo Horizonte - Minas Gerais), Coral Souza Marques (Rio de Janeiro), Madrigal de  Brasilia, Coral da Universidad de Brasilia (Brasilia), Coral Sesiminas (Juiz de Fora), Madrigal Vivace (Jundiaí).
BULGARIA. 

Rodna Pessen Choir, Trepetlika (Burgas), Rodna Pesen (Cheven Bryag), Neochim Dance Group, PDK Chimik, Folklore Dance Group Trakia (Dimitrovgrad), Gabrovche (Gabrovo), Dance Group Sider Voivoda, Slaviansko Edinstvo Choir, Severniyache Children's Dance Group (Gorna Oriahovitza), Horishtentsi Dance Group (Harmanli), Nocturn Female Choir, Children's Choir Orpheus (Haskovo), Rose Valley (Karlovo), Folk Dance Ensemble Panayot Pipkov (Pleven), CAnghel Boukoreshtliev, Academic Women's Choir, Detska Kitka Choir (Plovdiv),or Dobroudjanski Zvutsi (Dobrich), Dunavski Valni (Rousse), "The Children Of Sevlievo" (Sevlievo), Folk Dance and Song Ensemble Shumen, Children Folk Dance Vesselyache (Shumen), Dobroudja Dance Group (Silistra), Dobri Chintulov Mixed Choir (Sliven), Maiakovski, Academischer Chor Georgi Dimitroff, Rainbow, Balkan Folk Dance Group, Academic Choir Angel Manolov, Talasumche Children's Group, Mixed Choir Rodina (Sofia), Ianko Mustakov  (Suichtou), Choir Morsky Zvutzi (Varna).
CANADA. 

V'Lal' Bon Vent (Quebec), Cor Tapestry (Newmarket), Cor Infantil Saskatoon (Saskatoon), Vesnivka Choir (Toronto), The Gerald Fagan Singers (Ontàrio), Georgian Bay Children's Choir (Owen Sound, Ontàrio), La Jeunesse (Ontàrio), The Calgary Boys Choir (Calgary).
CANARY ISLANDS. 

Coral Universitária de La Laguna, Unum Cor (La Laguna), Coral Reyes Barlet (Puerto de la Cruz), Agrupación Floklórica Roque Nublo (Las Palmas), Thaod (Lanzarote)

CANTABRIA 

Orfeón Cántabro (Santander).

CASTILLA - LEÓN. 

Coral Polifónica Castilla (Burgos)
, Coro "Tomás Luis de Victoria" Universidad Pontificia (Salamanca).
CASTILLA - LA MANCHA. 

Coro del Conservatorio de Cuenca, Coro del Conservatorio de la Diputación de Cuenca  (Conca), Danzas Magisterio de Albacete (Albacete), Grupo Folklórico Herencia, Coro de Cámara Oretania (Ciudad Real).

CATALONIA

Cor de Veus Blanques Lutiana (Arbúcies), Centre Aragonès de Badalona, Coral del Conservatori de Badalona, Cor Disparis Cambra, Grup de Danses Albada, Sant Jordi, Orfeó Badaloní (Badalona), Esbart Dansaire Sant Esteve (Balsareny), Esbart Fontcoberta (Banyoles), Actea, Agrupació Madrigal de l'Orfeó Laudate, Associació Coral La Barcarola, Associació Cultural Riebapua, Ass. Folklòrica Boliviana Qori Inkas, Ballet Folklòric dels Països Catalans, Ballet Folklòric de Sarrià, Cantabile Cor de Noies, Centre Moral i Instrucctiu de Gràcia, Centro Aragonés de Barcelona, Centro Aragones de Sarrià, Colla Sardanista Violetes del Bosc, Cor Coral·lí, Cor de Cambra del Conservatori del Liceu,  Cor de Noies del Conservatori Superior de Música de Barcelona, Cor de Noies de l'Orfeó Català, Cor Gaude Mater, Cor Infantil Cantaires del Cadí, Cor Infantil de L'Orfeó Català, Cor Juvenil de l'Orfeó Català, Cor Vivaldi d'IPSI , Cor Vivaldi-IPSI-Petits Cantors de Catalunya, Cor Voxalba, Coral Abertis, Coral Esclat, Coral de la Facultat de Biologia, Coral de Música de la Capella Francesa, Coral Infantil del Centre Moral de Gràcia, Coral Reguitzell, Coral Sant Jordi, Coral Unda Maris, Coral Verge Bruna, Elenco Perú Ritmos y Costumbres, Coro Universitario Galego de Barcelona, Esbart Centre Moral de Gràcia, Esbart Ciutat Comptal, Esbart Dansaire de l'Orfeó de Sants, Esbart Dansaire Renaixença, Esbart El Centre, Esbart Folklòric d'Horta, Esbart  Gaudí, Esbart Joventut Nostra, Esbart Lluís Millet, Esbart Montseny, Esbart Montserratí Martinenc, Esbart de l'Orfeó Gracienc, Esbart Sant Jordi, Esbart Sant Martí, Grup Ribeba, Grup Vocal Ricercare, JONC-Jove Orquestra Nacional de Catalunya, Orfeó Català, Orfeó Laudate, Orfeó Santa Tecla, Orquestra Joventut Percusionista de Catalunya, Perú Ritmos y Costumbres, Toxos e Xestas (Barcelona), Cor de Cambra de Sota Palau (Blanes), Cor Santa Cecília de l'Escola Municipal de Música (Cambrils), Esbart de l'Orfeó de Cantonigròs, Grup de Bastoners de Cantonigròs (Cantonigròs), Esbart Castelldefels (Castelldefels), Esbart Dansaire de Castelló d'Empúries (Castelló d'Empúries), Esbart Rosa d'Abril (Castellterçol), Esbart  Infantil de Sant Marçal (Cerdanyola del Vallès), Castellers de Cornellà, Esbart de Cornellà, Rosalia de Castro (Cornellà de Llobregat), Cor d'infants del Vendrell (El Vendrell), Coral Sellarès (Gavà), Coral Vallbardina, Esbart Rocasagna, Nous Bastoners de Gelida (Gelida), Claudefaula, Cor Geriona (Girona), Cor Infantil Amics de la Unió, Esbart Dansaire de Granollers (Granollers), Agrupació Folklòrica Igualadina, Coral Juvenil Xalest (Igualada), Coral Ariadna (La Garriga), Coral Elisard Sala  (L'Hospitalet), Bastoners de Malla (Malla), Esbart Dansaire Mar Blava, Esbart Malgratenc Mar Blava (Malgrat de Mar), Orfeó Manresà, Esbart Manresà (Manresa), Bastoners i Bastoneres de Masquefa, Colla de Ball de Masquefa (Masquefa), C.C.R. Aragones de Mollet, Coral Sant Vicenç, Capella de Música de Santa Maria (Mollet del  Vallès), Esbart Dansaire la Unió (Montcada i Reixac), Grup Crisol (Montardit de Dalt), Esbart la Lira  (Montornès del Vallès), Cobla Vila d'Olesa (Olesa de Montserrat), Esbart Olot (Olot), Fusions (Palamós), Coral Joventut Sardanista, Coral Polifònica de Puig-Reig (Puig-Reig), Coral Esplai (Roda de Ter), Esbart Dansaire de Rubí, Grupo Somontano del Centro Aragonés de Rubí (Rubí), Cobla Sabadell (Sabadell), Societat Coral Nova Harmonia (Sallent), Bastoners de Sant Bartomeu del Grau (St. Bartomeu del Grau),  Cor Aglepta, Coral Sant Cugat, Cor Infantil i Juvenil de Sant Cugat, Cos de Dansa de L'Esbart Sant Cugat, Esbart de Sant Cugat, Grup Mediterrània, Jove Ballet de Catalunya (St. Cugat del Vallès), Coral Infantil Els Estornells (St. Guim de Freixenet), Esbart La Cérvola, Ball de Faixes (St. Martí de Tous), Grup Vocal Eumèlia (St. Vicenç de Castellet), Esbart Dansaire Vicentí (Sant Vicenç dels Horts), Coral Lloriana Jove (St. Vicenç de Torelló), Cor la Maquinista, Esbart Dansaire Montpedrós (Sta. Coloma de Cervelló), Esbart Infantil de Taradell (Taradell), Cor Al·leluia, Esbart Santa Tecla (Tarragona), Esbart Albada (Tàrrega), Castellers i Grallers de Terrassa, Esbart Terrassa, Esbart Egarenc (Terrassa), Esbart Dansaire de Tona, Esbart Dansaire Castell de Tona (Tona), Dansaires de la Vall del Ges (Torelló), Esbart Sant Martí De Torrelles (Torrelles De Llobregat), Esbart Dansaire d'Ullastrell (Ullastrell), Coral Canigó, Grup Joves d'Avui (Vic), Ball de Bastoners de Vilafranca, Bastoners de Vilafranca, Falcons de Vilafranca (Vilafranca del Penedès), El Sentir de una Tierra (Vilanova del Camí), Ball de Bastons, Ball de Gitanes (Vilanova i la Geltrú), Cor Sant Esteve, Cor Scherzo, Cor Vivaldi Conservatori de Vila-Seca, Esbart Dansaire Ramon d'Òlsina (Vila-Seca).
COLÒMBIA
Coro de la Univ. de los Andes, Coro Infantil y Juvenil de Colombia, Coro Infantil y Juvenil La Escala, Déjame Ser (Bogotà), Coral Universitária U.I.S,  Coro Univers. Autónoma De Bucaramanga, Coro Voces Oscuras, Coro Femenino Ocarina (Bucaramanga), Coro de Cámara de Popayán (Popayán), Coral Tomás Luís de Victoria, Coro Iuventus (Medellín), Coro Juglares de Escolanía de Cali (Cali).
COREA
Incheon Arts High School (Incheon City), Bongeunsa Dance Company, Hannuri Choir (Seül).
COSTA RICA. 

Coro de la Universidad de Costa Rica (Costa Rica), El Café Chorale (San José).

CROATIA. 

Lira Mixed Choir, Katedralni Mjesoviti Zbor (Zagreb), Kud Jedinstvo (Split), Kud Kupljenovo (Zapresic).
CUBA. 

Coro de Cámara Vocal Leo (L'Havana)

CZECHOSLOVAKIA

Technik Svt. Bratislava, Bratislavsky Detsky Sbor, Ozvena Choir  of the Slovak Ladies Teachers, Choir Technik SVST, Youth Choir Echo  (Bratislava), Mixed Song Choir Kysuca (Cadca), Severácek,  Jested Liberec (Liberec), Sumpersky Detsky Sbor (Sumperk), Presovsky Detsky Sbor (Presov), Zerotin Song and Dance Ensemble (Stráznice), The Ladies Chamber Choir Ostrava, Ostravsky Divci Sbor (Ostrava), Vascan (Vsetin),Iuventus Paedagogica, Detsky Pevecky Sbor Praha, Prazsky Deetsky Sbor (Praga), Campanelle Olomuc (Olomuc), Choir of the Pedagogical Faculty Üstyi, Divici Kormoni Sbor (Üsti), The Vach Moravian Teacher's, Ars Brunensis Chorus, Dolcina Dance Group (Brno), Jasenka (Ustin), Collegium Technicum Children Choir Holesov (Holesov), Divci Pevecky Sbor (Kormeriz), Rusava( Bystrice Pod Hosdtynem), Jitrenka (Ceské Budejovice) 

CZECH REP. 

Masaryk Univesrsity, Pol'Ana (Brno), Jihocesky Universitní Sbor, Jitrenka (Ceské Budéjovice), Canticum Novum Mixed Choir (Ceský Tesín), Cervánek (Cervený Kostelec), Kvitek - The Dacice Children's Choir (Dacice), Moravské -Deti Holesov (Holesov), Kantilena Chamber Choir (Hradec Kralove), Ars Voce Choir (Krnov), Girl's Choir Of The Pedagogical School (Kromeriz), Medvidata Children Choir (Krumlov), Children´s Choir Severacek, Severacek (Liberec), Academic Choir Zerotín (Olomuc), Domino, Luscinia (Opava), Prazská Kantiléna, “Radost-Praha”, Matenik, Children's And Youth Choir Rolnicka Praha (Praga), Choir Susicky Detsky Sbor (Susice), Styvaruv Detsky Sbor (Trinec), Folklore Group Cifra (Uherské Hradiste), Zdaracek (Zdar Nad Sazavou), Yavorina Dance Group (Zubri).
CHILE

Coro de Cámara de Valparaiso (Valparaiso)

CHINA

Beijing Primary School Golden Sail Dance Group, The Choir of N.8 High School, Beijing Jinsong N.4 Primary School Choir, San Fan Natural Sound (Beijing), Dalian Children Group (Dalian), Guangdong Experimental Middle School Choir, Guangdong Experimental Middle School Dance Group (Guangdong), The Little Skylark Children`s Choir (Guangzhov), Guizhou Xiao Hiao Chorus (Guiyang), The Little Skylark Children’s Choir, Xinghai Conserv.Music Victoria Girls Choir (Guang Zhou), Hangzhou Aiyue Tianshi Choir (Hangzhou), The Hong Kong Children’s Choir, Sacred Heart Canossian College Dance Team (Hong Kong), Xing Zhi Girl’s Chorus (Kunming), Shaoxing Teachers's Choir (Shaoxing), Shanghai Huangpu Youngster's Activity Centre Spring Children's Choir, Choir of Shangai - Pudong Youth And Children's Centre, Dance Troupe of Shanghai Pudong Youth And Children's Choir (Shanghai), Shenzen Choir, Women Teachers' Chorus Of Longgang (Shenzhen), Wenzhou Choir Of China (Wenzhou), Hubei Provincial Sing and Dance Ensemble (Wuhan),Zhejiang Choir (Zhejiang).
CHYPRUS

Larnaca Progressive Movement Choir (Larnaca)

DANEMARK. 

University Choir Little Muko, Universitetskoret Polyfoni, Chamber Choir Hymnia (Copenhaguen), Musikstuderendes , Kammerkor (Aarthus), Hillerod Pigekor, Canuskoret, Gronnenvang (Hillerod), Choir  Alterna (Roskilde).

ECUADOR 

Ayllu Quechua (Lima), Coro Pichincha (Quito).
ENGLAND. 

Goring Chamber Choir (Reading), Sandbach High School Choir, Bury Gramma School Choir, Lyra Greek Dancers  (Londres), University of Warwick Chamber Choir (Coventry), Orlyk, Orlyk Ukrainian Folk Dance Ensemble (Manchester),
Surtal Sabhiachar & Samaj Bhalai Club Int. (Essex).
ESTONIA

Arsis Chamber Choir, Carmina, Choir of Tallin University of Technology, Ellerhein Girls Choir, Estonian TV Children Music Studio, Dance Group Soleke, Olevine, Raguda Children´s Choir (Tallin), Con Spirito, Tartu Ülikooli Kammerkoor (Tartu), Kalevi Kammerkoor (Lagedi), Mixed Choir Viru (Narva).
EXTREMADURA

Coros y danzas La Jara (Badajoz)

FEROER ISLANDS. 

Cantabile (Torsmann)

FINLAND 

Choir Philomela (Helsinki), Jyväskyläen Studiokuro (Jyväshyla), Hyvinkään  Kansantanssijat (Hyvinkää), Juväskylän Työväen Naisviomistelijat Ry (Jyskä), Rompotesrinki (Vantaa), Haapaniemen Nuorisokuoro (Pikkukaari), Sempre Balansi (Pori), Juvenalia Choir (Espoo).

FRANCE 

Treteau et Terroir (Nantes), Ensemble Vocal de l'Ecole Normale Supérieure (Paris), Groupe Folklorique Kunkelstub (Gueberschwihr), Les Gui-Yant-Neux (Villapourçon), Cercle Celtique Ar-Rouedou Glas (Concarneau), Ensemble Traditionnel de Haute Alsace (Sausheim), Ensemble Poliphonique de Nice, Lou Caireu Niçart (Niça), Chorale du Couserans (St. Girons), Araxe, Araxe et Sassoun, Chorale Sahak-Mesrop (Marsella), Ensemble Vocal de Cerdagne (Bourg-Madame), La Kyrielle, Grup Vocal de l'Ariege (Prat-Bonepaux), La Cigale de Champagnat (Issenheim).
GALICIA 

Coral Polifónica de Villanueva de Arosa (V. de Arosa), Coral Polifónica A'Marosa (Canido, Vigo).

GEORGIA 

Armazi, Tsiskari, Georgian Folk Ensemble T'blisi, Shavlego, Children Folklore Ensemble Imedi, Patara Erisioni, "Abjarí-Georgia", "Merani" Mamuka Chokhonelidze, Ensemble Momavali, Merani Dancing Group (T'blisi).
GERMANY. 

Collegium Musicum Berlin Chamber Choir (Berlin), Chor der Huttenschule (Halle), Jugendchor Ostallgäu (Marktoberdorf), The Dance Group Natalie (Stuttgart), Weender Singkreis (Weende-Göttingen),Vokalgruppe Ralph Sheidle (Waiblingen).

GREAT BRITAIN 

Cwmbach male Choir (Cwmbach  Aerdare),  Goring Chamber Choir (Reading), Sandbach High School Choir, Bury Gramma School Choir, Lyra Greek  Dancers  (Londres), University of Warwick Chamber Choir (Coventry)

GREECE. 

Voliotiki Choridia (Volos), Children's Choir of St. Athenasios (Larisa), Groupe de Dances Folkloriques, Greek Group Drama (Drama), Choir Of The Art Studio Marsyas Metamorfosis, Friends of Modern Music of Ymittos, Municipal Choir of Keratea (Atenes), "Armonia" Female Choir (Préveza), Experimental Choir of the Municipality of Rhodes (Rodes), Horodie Korinthov Mixed Choir (Corint), Tradition Folklore Association Of Chania (Chania), Polyphonic Choir Of Patras (Patras).
HOLAND. 

Die Pierewaaiers (Nijmegen), Helmonds Vocaal Ensemble (Eindhoven),
"De Kickers" (Purmerend)
HONG  KONG. 

TThe Hong Kong Children's Choir , Hong Kong Schools Chienese Dance Team (Kowloon), Hong Kong Schools Dance Team (Kanseway), Soong Ching Ling Dance Group (Hong Kong) 

HUNGARY. 

Ad Libitum Kórus (Baja), Erzesébet Sziláyi Female Choir, Vandor Choir, Children's  Choir Aron Tamasi, Vass Lajos Korusa, Youth Choir Of Kispest, Magnificat Youth Choir (Budapest), Girl's Choir Of Kossuth Secondary School (Cegléd), Monteverdi Choir, Zöldemzo Korus, Zöldmezo Korus  (Debrecen), Movendo Choir (Eger), The  Teacher's  Choir Gÿor (Gÿor), Vikar Béla Choir, Kodály Zoltán Children's Choir (Kaposvár), Aurin Female Choir (Kecskemét), Kodály Zoltán Children´s  Choir  (Komló),  Fazekas Children’s Choir, Female Choir of The Béla Bartók Music Institute Of The University of Miskolc (Miskolc), Nyíregyházi  Vagyeskar  (Nyíregyháza), Testvervarosok Teri Altanos Iskola  Korusa, Pécs Mecsek Choir, Bartók Béla Leánykar, (Pécs), Geminscht Choir (Szeged), Cor Infantil Enek Zenei, Zoltan Kodaly Children's Choir, Disszonanzia (Székesfehérvár), Erkel Choir (Szombatheli), Esterhazy Chamber Choir (Tata), Karolina Children Choir, Karolina Choir  (Vác).
ICELAND. 
Barnakor Akranes (Akranes), Isafjördhur Choir (Isafjördhur)

ÍNDIA
Performing Art of Global Exchange and Gujarat Art Platform (Siddhpur)
INDONESIA
Padjadjaran University Choir, Institut Teknologi Bandung Choir, 5 Youth Choir PS Sman 5 (Bandung), Perbanas School Of Economics Students Choir, Paramabira– Binus Univ. Student Choir, The Archipelago Singers (Jakarta), Gracioso Sonora Choir (Malang), Its Student Choir (Surabaya), Infinito Singers (Tangerang).
IRELAND.

Scoil Rince ni Chearra-o Báolain (Drogheda), Rinceoirt Chill Mhantain (Bray)

ISRAEL . 
Eilat Dance Company (Eilat), The Upper Galilee Choir (Galilee), Givatayim Dance Group (Givatayim), Hod Hasharon Choir (Hod Hasharon), Hora Reim Holon Israel (Holon), Meggido Choir (Meggido Region), Hashikmim (Ramat Gan), Migdal-Ha-Emek-Israel (Rehovot), Dance Group Horaesreh, Havazalot Netanya Dance Group (Tel-Aviv).
ITALY. 

Gruppo Folk Città dei Templi, Gruppo Folklorico Val d'Akragas (Agrigento), Insieme Vocale Vox Cordis (Arezzo), Harmonia  (Bari), Corale Sta. Cecilia (Battipaglia), Associazione Musicale Nuova Armonia (Cagliari), Gruppo Folk Città Di Canicattì Terra Del Sole (Canicattì), Corale Polifonica Malatestiana (Casena), Gruppo Folk, Città di Castrovillari (Castrovillari), Città di Favara (Favara),  Coro S. Inazio, Girl's Choir Bodeca Neza (Gorizia), Santu Predu (Nuoro), Coro Città di Oderzo (Oderzo), Coro Andrea Gabrieli (Orgiano), Gruppo Folkloristico  Pavullese (Pavullo), Coro Università di Perugia (Perugia), Coro Femminile Eos (Roma), Gruppo Folklorístico Città di Agrigento ,Vox Julia (Ronchi dei legionari), Coro Voci Bianche di S. Giustina (S. Giustina), Gruppo Folk Santu Predu-Nuor, Quartiere Villanova de Càller, Gruppo Folk Pro-Loco Gavoi (Sardenya), La  Polifonica Friulana J. Tomadini (San Vito al Tagliamento), Corale Giacomo Puccini (Sassuolo), Gruppo Folkloristico Belvedere, Companyia F. Siciliana Concordia,  I Saraceni (Sicilia), Coro Polifonico Città de Tolentino (Tolentino),  Zbor-Coro Jacobus Gallus (Trieste), Coro Polifónico "Histonium" (Vasto).
IVORY COAST. 

Compagnie Nationale de Danse de Cote d’Ivoire

JAPAN. 

Tokushima bunri Daigaku  Women's Choir (Tokushima), Chor Mulberry  (Nakaguna), Noro Music Academy (Tokyo)

KENYA.

Moi University Choir (Eldoret), The Posta Nairobi Choir (Nairobi)
L'ALGUER
Coro Matilde Salvador (Alghero) 

LATVIA. 

Choir Atzele (Aluksne), Likisme, Mixed Choir Daugava (Daugavpils), Sidrabe (Dobele), Pastalnieki Children Dance Group (Jekabpils), Sonore Choir, Liesma Folk Dance Group, Balsis Choir, "Amadeus" Kamerkoirs, Folk Dance Group Dzirkstelite, Jurmala Mixed Choir, Female Choir Ausma, Muklajs, Tonika Girl's Choir, Ligo, Cor Dzintaris, Cor de Cambra Vidus, Dzirkstelite  Dance Group, Chamber Choir Salve, Convents Chamber Choir, Vainags Folk Dance Group, Marupe Mixed Choir, Female Choir Sapnis,Lido Choir, The Studio Of Lido Choir Childrens (Riga), Dzintarinsh Cantus Children's Choir (Kuldiga), Salaca (Salacgrive), Dance Group Vizbulite (Sigulda), Vaiva Female Choir (Talsi), Mixed Choir Imera (Valmiera).
LITHUANIA.

Folk Group Zilvitis, Chamber Choir of Kaunas Assumption Church, Cor Varpelis, Cor Femení de la Universitat de Vytautas Magnus (Kaunas), The Boys Choir Gintarelis, Children's Dance Group Junga (Kiaipeda), Ratilelis (Kretingos), Cor Suvaikija (Marijampolé), Pynimelis Dance Group, Grandinele Dance Group (Panevezys), Suvartukas, Folk Dance Group Suvartukas (Plunge), Seltinis Folk Dance Group, Boys Choir Dagilelis (Siauliai), Jauna Muzica, Virgo Choir, Tallat Kelpsa, Cantus Choir, Vilnius University Academic Choir, Cor Ave Vita, Girls Choir Versme, Children's Choir Versme, Sviesa Dance Group, Sviesa Folk Dance Group, Vailidutès, Choir Sv.Pranciskaus Pauksteliai, Female Choir Liepos, Female Vocal Group Guoste, Liepaites Girls Choir, Svento Pranciskaus Pauksteliai (Vilnius).
MACEDONIA. 

Gortinija Mixed Choir (Gevgelija), Rouen Kocani (Kocani), “Menada” Female Choir, Youth City Female Choir Menada (Tetovo), Cor Femení Rustiko, Detski Hor Razvigorce (Skopje).
MADRID. 

Coral del Encina, El Candil Asociación Universitaria de Danza (Madrid), Ars Musicae (Pozuelo de Alarcón).

MEXICO.

Fuenteclara Ensamble Vocal, Grupo de Danzas Citialla-ce, Grupo Representativo del Centro de Educación Artística Frida Kahlo (Mèxic D.F.), Coro del Conservatorio de Música de L'Orfeó (Hermosillo).
MOLDAVIA

Cantilena Choir, Dance Group Ghiocel, Gloria Choir, Lacrymosa Choir, Trison Choir From Lyceum Iulia Hasdeu, Choir Adoramus, Choir Cantemus (Chisinau).
MURCIA. 

Coral Kodály , Coro de Niños Academia Zoltán Kodály, Xolo Voces Blancas (Molina de Segura) Coros y Danzas la Zeña (Aljucer), Danzas Virgen de la Fuensanta, Yahelo Korai (Murcia).
NAVARRA. 

Coro de Niños Cantores de Navarra, Muthiko Alaiak Euskal Dantza eta Fanfarre Taldea (Iruña), Altsasuko Dantzari Taldea, Aitzindari Euskal Dantza Taldea (Alsasua), Baldorba Dantza Taldea (Burlada) .
NEPAL 
Everest Nepal Kultural Group (Kathmandú)

NEW ZEALAND. 
Tower New Zealand Youth Choir (Wellington)

NORD IRELAND

Loughiel Folk Dancers (Ballimena) 

NORWAY. 

Norsk Cor Korioslo, Norsk Folkemuseums Danse Gruppe Oppsal Vokalensemble, Norges Ungdomskor, Grex Vocalis (Oslo), Vocalis Choir (Rygge), Stavanger Domkirkes Ungdomskantori, Lordagsskolen, Kammerkorer Cantemus (Stavanger).
PERU. 

Conjunto de Cámara Do-Mi-Do-Sol (Lima),
Grupo De Danzas Trujillo Mio (Trujillo).
PHILIPPINES 

The Himig Singers, The Himig Singers of Southern Mindanao (Davao City), Ateneo de Manila,  Col. Glee Club, De la Salle University Chorale, Coral de la Universitat de Dones de Filipines, Philippine Normal Univ. Chorale, The University of Santo Tomas Singers, University Of The Phillipines Manila Chorale (Manila), Palawan State University Singers (Puerto Princesa), University of Philippines Madrigal Singers, The University of Philippines Concert Chorus, Univerity of the Philippines Ambassadors (Quezon City), The Philippine Male Chorale (San Juan M.M) .
POLAND. 

Choir of Medical Academy of  Bialystok, University Choir Of Bialystok (Bialystok), Pueri Cantores Sancti Nicolai (Bochnia), Cor de Cambra de l'Acadèmia de Música, Collegium Medicum Umk University Choir (Bydgoszcz), Akademicki Chor Univ. Gdanskiego, Gdansk Technical University of Jantar, Gdansk Technical University Choir,  The Song and Dance Ensemble of Gdansk University of Jantar, Gdansk University Choir, Jantar Zespot Piesni i Tanca (Gdansk), Grup Musical A.Z.M. (Gliwice), "Camerata" Choir (Itawa), Schola Cantorum Knurow (Knurow), Choir Zenski P. Liceum Muzyczenego, Semplice Female Choir (Lodz), The University Choir, Catholic University of Lublin, Cor de l'Acadèmia de Medicina (Lublin),  The Choir of University of Warmia and Mazury in Olsztyn (Olsztyn), The Medical Academy Mixed Choir,  Choir Polihymnia, The "Skowronki" Girls Choir, Choir Zensdki Akademii Ekonomicznej, Song and Dance Ensemble  Lany, "Sonantes"  (Poznan), Pruskowiacy Folk Dance Group (Pruszkow), Cor Szczygielki (Poniatowa),Grup de Danses Kleks (Rachanie), Pomeranian Medical Academy  Choir, Boychoir "Nightingales", Schola Cantorum, Belcanto, Cor Infantil Don-Diri-Don, Szczecin Boys Choir Slowiki (Szczecin), Pueri Cantores Tarnovienses (Tarnów), Folk Dance Ensemble Jaromiry (Varsòvia), “Collegium Cantorum” The Czestochowa Technical University Choir (Wreczyca Wielka), Akademicki  Choir  Politechniki Wroclaskie, Chamber Choir of Medical Academy (Wroklaw), Resonans con Tutti,  (Zabrze), Choir Akademicki Szkoli Pedagocicnej (Zielona Gota).
PORTUGAL. 

Rancho de Sociedade Musical de Cascais, Rancho Floklórico de Sta. Cecília (Ponta  Delgada - Açores), Grupo Folklórico de Cantares e Bailhados da Relva (Açores), Rancho Folklórico Carvalhais (Carvalhais), Choir Ars Vocalis (Esposende), Grupo Coral do Estreito de Lobos (Estreito), Rancho Folklorico e Etnografico Carvalhais de Lavos (Figueira da Foz), Coro Juvenil do Caemd (Funchal), Rancho Folklórico as Salineiras de Lavos (Lavos), Coro Universitario, Coro de Cáma Sintagma Musicum, Coral Lisboa Cantat,Coro Pequeños Cantores de Lisboa, Coro de Cámara Sintagma Musicum, Coral Lisboa Cantat, Coro Pequeños Cantores de Lisboa  (Lisboa), Youth Female Choir "CVS" -Conservatório Do Vale Do Sousa- (Lous Lousada), Ensemble Vocal Freamunde (Paços de Ferreira), Coral de Letras da Universidad do Porto (Porto).  
PUERTO RICO.

Coro Sinfónico de Puerto Rico (San Juan), Coralia Universidad De Puerto Rico (Guaynabo)
ROMANIA.

Concentus Chamber Choir Brasov, Poienita (Brasov), Minisong, Symbol, "Symbol" Choir, Euterpe (Bucarest), Viva la Música, Children's Choir Cluj Napoca, Coral Intermezzo, Folk Dance Group Izvorasul, Apáczai Gyermekkar (Cluj-Napoca),   Infantes Maris  (Constanta), Cantores Amicitiae, Cor Animus (Iasi), Pro Musica Chamber Choir (St.Gheorghe), Cantorino Children's Choir (Zalau) .
RUSSIA. 

Harmony (Gatchina),Children's Choir Podlipki (Korolyov), Krasnodar Chamber Choir, Kalina Cossack Dance (Krasnodar), Children's Choir Kamerton, The Krasnojarsk Female Choir (Krasnojarsk), The Children's Choir Zvezdny, Dawn Children's Choir, Korogod, Vivat Chamber Choir, Concert Choir Musical School N79, Ars Viva, Choir Conserv. Tchaikovsky, Radost , Chamber Choir Victoria, Synyaya Ptitca, Zhar-Sokol Khor (Moscou), Children Choir Allegri (Novourlask),   Kamchatka Choir (Petropavlosk), Youth of Russia (Ramenskoe), Samara State University Choir Vivat (Samara), Capella Leningrad, The Creative Union's of Choirs Collectives, Choeur de Chambre des Jeunes de St. Petersburg, Vocal Ensemble “Per Artem”, Children's Choir of TV and Radio of St. Petersburg, Boys Choir Iskra, Female Choir Rimsky Korsakov (St. Petersburg), The Art Licee Chamber Choir (Vladikavkaz), Dance-Class (Vovograd), Karousel Dance Group (Yaroslav), Jazz-Choir Of The State Children Philharmonic Society (Yekaterinburg), Choir Vozrozhdeniye (Zelenograd/Moscow).
SÈRBIA
Raska Dance Group, Drutsvo "Rad" Beograd (Belgrad), Liceum Academic Chamber Choir (Kragujevac), Primary School Ratko Vukicevic Choir (Nis), Zenzki Gradsky Hor Kir Stefan Srbin (Smederevo).
SINGAPUR

Singapore Youth Choir (Singapore) 

SLOVAKIA 

Technik Svt. Bratislava, Bratislavsky Detsky Sbor, Ozvena Choir of the Slovak Ladies Teachers, Choir Technik SVST, Youth Choir Echo, Echo Choir, Prvosienka (Brastislava), Mspu Rozkvet, Usmev (Prievidza), ZDZ Odborarik (Zavodie), Mixed Song Choir Kysuca, Kysuca Mixed Choir (Cádca), Cor Tirnavia, Cantica Nova, Mixed Choir Tirnavia, Cantica/Z/Nova  (Trnava), Ozvena (Piestany), Mixed Chamber Choir Ozvena (Vranov nad Toplou), Odborárik Choir (Zilina), Oravan (Trstena), Skorusina (Liesek), Cor Concordia (Komarno), Presovsky Detsky Sbor (Presov), Pro Musica (Michalovce), Maticiarik (Banská Bystrica), Ozvena Choir (Nitra), Fialka Children Dance Group, Children's Folk Dance Group Fialka (Partizánske), Ayfas Cunovo Folk Dance Group (Cunovo), Septemthilis (Lipany), Mixed Choir Cons. Jan Levoslav Bella (Banská Bystrica).
SLOVENIA 

Apz Tone Tomsic (Ljubljana), Mixed Choir Obala, University of Primorska Academic Choir (Koper), Academic Choir Boris Kraigher, Akademiski Pevski Zbor, The Maribor Academic Choir (Maribor), Kud Karol Pahor (Piran), Cor Jove Velenje (Velenje), Grudnove Smikle (Zelezniki).
SOUTH AFRICA.

Drakensberg Boy's Choir School (Loskop), Pretoria Folk Dancers and  Choir, Cape Malay Tradicional Singers   (Cape Town), Thabong Melodies Choir (Welkom), Eastern Transvaal Regional Choir (Middleburg). 

SWEDEN. 

Sollentua Folkdansgille (Sollentua), Uppsala Cathedral Choir (Uppsala), Choir Treklangen (Linköbing), Akademisk Folkdanslaget (Estocolm), Korallerna Lund Chamber Choir (Lund), Promusica Chamber Choir (Goteborg), Jonkopings Kammarkor (Jonkoping), Tyresö Ungdomskör (Tyresö).
SWITZERLAND.

Bel-Chantochor Balwill (Balwill), Société du Costume Neuchatelois (Chaux de Fonds), Choeur des XVI, La  Compagnie de Carreau, La Chanson De Friburg (Fribourg), La Chanson Neuchateloise, La Chanson du Pays de Neuchatel (Neuchatel).
TAILANDIA.
Wattana Girl's Chorus (Bangkok)

TAIWAN

Taipei Philharmonic Children's Choir, Taipei Teacher’s Choir, Earth Choir, Taipei Fuhsing Private School (Taipei), The Century Youth-children Choir (Kaoushiung, Taichung Philharmonic Choir (Taichung)). 

TURKEY.

Folk Tur, Tanitma Dernegi, Ataköyfolk Egitim Merkezi (Istambul), Anatolian Folklore Foundation, Namik Kemal Ilokulu, Folk Group Tekel C.F, Bornova Anadolu Lisesi, Ege-Folk, (Izmir), Hamoy Turkish Folkdance and Folkmusic Group, Kiliç Kalkan Sword Dance Group, University of Uludag Folk Dance Group (Bursa), Harman Folklore Association (Kadikoy), Folk Dance Group Gehem (Ankara) .
UCRAINE.

Rovesnik Dance Group, Folk Dance Group Rovesni, National Folk Dance Group Veselka (Dnipropetrovsk), Kalinonka, Choir Svitoch,Veselad, Vesnianka (Kyiv), Yevshan, Yunist (Lviv), Mukachevo Boy's & Young Men Choir (Mukachevo), Chamber Choir Ave Musica, Oriana Youth Female Choir (Odessa), Shkolnye Gody Choir (Simferopol), Aeda Children's Choir, Cor de Cambra d'Uman, Uman Chamber Chorus, Yavorina Uman Dance Group, Khlebodary Dance Group, Spocusa (Uman).
U.S.A.

The Singing Angels (Parma-Ohio), Long Beach Concert Choir (Mississipi), Southminster  Presbyterian (Pittsburg), Columbia Choirs, Northwest Girlchoir, Opus 7 Ensemble (Seattle),  The Princeton Girlchoir (Princeton), The Young Chorus of New York City, The Camerata Singers (New York), Portland Symphonic Girlchoir (Portland), Phillipine Saringhimig Singers (Hayward-Califòrnia), Womensing (Lafayette).

VALENCIA: 

Coral Vicentina, Cor Sant Iago Col.legi Major, Orfeó Universitari de València, Orfeó Gregorio Gea (València), Orfeón Infantil del Instituto Musical Aldaya (Aldaia), Escola Coral Veus Juntes, Cor Virelai de l'Escola Coral de Quart de Poblet (Quart de Poblet), Coral Polifónica Benicalanda (Benicarló), Grup Castelló (Castelló de la Plana), Coro Juvenil Torrevieja (Torrevieja), Coro Infantil Colegio Manuel de Torres (Almoradí). 
VENEZUELA: 

Grupo Polifónico Rafael Suárez, Coral del Banco Industrial de Venezuela, Coro Universitario Central de Venezuela, Cántalo Grupo Vocal Femenino, Muga Danzas Tradicionales, Schola Juvenil de Venezuela (Caracas), Coral Infantil U.E. Ntra.Sra.De La Asunción (Isla Margarita), Danza L.U.Z. Universidad de Zulia, Orfeón Universitario de Zulia, Coral Antiphona Maracaibo), Cantoría de Mérida, Coral Universitaria Faces, Coro de Cámara de Mérida (Mèrida), Coral Inocente Carreño (Porlamar), Coral Amacuro (Tucupita), Coral Polifónica de Carabobo (Valencia).
YUGOSLAVIA.

Youth Choir Dr. Vojislav Vuckovic (Nis), Zkud Vaso Miskin Crni, Aprilke ( Sarajevo), Kud Sloka (Djenovic), Kud Rad, Jeka Primorja, The Baruch Brother's Choir, Okud Rad, Ansamble Kud Rad  (Belgrad), Rkud Unis (Vogosca-Sarajevo), Kud karol Pahor  (Piran), Folklorna Skupina Sava Kranj (Kranj), Sirmium        Cantorum (Sremska  Mitrovica),Academic Choir Boris  Kraigher (Maribor), Rad Beograd (Novi Beograd), Choir of the Youth Center in Zajekar (Zajekar), Veliko Vlanovil (Nis), Zikica Jovanovic Sapanac (Zemun).


Previous Editions

You can find detailed information of the last sixteen editions in the following links:

Edition 1999 Edition 2000 Edition 2001 Edition 2002 Edition 2003
Edition 2004 Edition 2005 Edition 2006 Edition 2007 Edition 2008
Edition 2009 Edition 2010 Edition 2011 Edition 2012 Edition 2013
Edition 2014 Edition 2015 Edition 2016